Ik hou van een eenvoudig animatieproces, daarom zoek ik naar simpele animatiesoftware. Ik heb vroeger veel animaties in Flash gemaakt, daarna heb ik verschillende gratis programma’s geprobeerd. Hieronder vind je programma’s die ik interessant vind:
Gratis 2d animatie software
Stykz
Leuk is het om met stokfiguren te animeren. Een heel eenvoudig en leuk programma hiervoor is Stykz (https://www.stykz.net/). Hiermee kun je heel snel simpele animaties opzetten. Onder Windows 7 werkte dit programma heel goed, ik weet niet of het onder Windows 10 ook goed draait. Het is ook een leuk programma voor kinderen om mee te animeren. Het is alleen beeld dus er zit geen audio spoor bij. Dat kun je later zelf met Windows moviemaker toevoegen.
Google webdesigner
Google webdesigner (https://www.google.com/webdesigner/) is een verrassend compleet programma voor een gratis pakket. Het is eigenlijk bedoeld om websites en advertenties mee te maken maar animaties kun je hier ook goed mee maken.
Ik heb er alleen nog een klein beetje mee gespeeld maar het voelt positief. De interface is heel intuïtief als je ook Flash gewend bent. Je kunt ook geluid aan je animatie toevoegen. Daarnaast heeft het automatische motion tween, d.w.z. dat het programma de beweging en bijbehorende frames berekent tussen twee keyframes.
Het enige nadeel is dat je HTML CSS animaties maakt en dat het geen export naar video heeft. Op zich is dit geen punt want je kunt op elke browser de animaties bekijken. Ik denk dat als je goed zoekt apps kunt vinden die je HTML animatie naar video kan converteren. Ik denk dat zeker in de toekomst er exporters van HTML animatie naar video beschikbaar komen.
Chasys draw
Chasys draw (http://www.jpchacha.com/chasysdraw/help.php?file=artist_tutorials_animobject.htm) Dit is een Windows programma gemaakt in Afrika! Dit is eigenlijk een tekenprogramma maar het heeft een hele leuke animatiefunctie. Deze is eigenlijk bedoelt voor kleine banneranimaties. Het mooie aan dit programma is dat je meerdere lagen kunt animeren. Je kunt dus achtergrond en voorgrond onafhankelijk van elkaar bewegen. De resultaten lijken op paper-cut animaties zoals die van Monthy Python. Het heeft geen geluidsspoor, dus geluid zul je moeten toevoegen met bijvoorbeeld Windows Moviemaker. Je kunt de animaties exporteren naar video als GIF of WebP. De grootste charme van dit programma vind ik de interface dat op een of andere manier heel prettig aanvoelt.
Windows Paint
Windows paint, wie kent het niet? Het is natuurlijk een simpel bitmap tekenprogramma dat standaard geleverd wordt bij Windows, maar je kunt het ook gebruiken om hele lompe animaties te maken. Zoals 3 minute philosophy doet. In Windows movie maker kun je al je getekende frames achter elkaar plakken.
Stop motion en Windows Movie maker
De leukste manier om te animeren is natuurlijk stop motion. Met je fotocamera neem je steeds een foto van je object of tekening en verandert elke keer iets voor de volgende foto. Al deze foto’s importeer je in Windows movie maker en plak je achter elkaar. Het is leuk om hiermee papierknipsels te animeren.
3d animatie
Voor 3d animatie gebruik ik Art of illusion omdat de interface heel intuitief is. Daarbij is het heel makkelijk om de animaties naar Quicktime te exporteren.